زانوی ضربدری

در زانوی ضربدری، زانوهای فرد از قسمت زانو به هم چسبیده است و قسمت بالایی ساق پایش به سمت داخل متمایل است. مشکلات خمیدگی زانو در بیشتر نوزادان از بدو تولد وجود دارد ولی بسیاری از این موارد تا سن 6 سالگی اصلاح می شود، اگر بعد از این سن مشکل ضربدزی بودن زانو بروز دهد، آن نشان دهنده ی یک بیماری استخوانی می باشد.
برای اصلاح این مشکل باید اول شدت مشکل پا تحت نظر متخصص ارتوپد تشخیص داده شود، ممکن است در مواردی این مشکل با استفاده از وسیله ای مانند بست، که در آن ساق پا به طور صاف قرار می گیرد اصلاح شود. ولی در مواردی که شدت ضربدری بودن زانوی آن ها بیشتر است فقط می توان با انجام عمل جراحی زانو  آن را اصلاح کرد.

دلایل ضربدری شدن زانو

یکی از عوامل اصلی در ضربدری شدن پا به این خاطر است که جنین در رحم مادر در حالت فشرده قرار بگیرد وفضای کافی برای قرارگیر مناسب نداشته باشد. عفونت استخوان در کودکان می تواند باعث بروز همچین مشکلی در پاهای کودک شود، در حالت کلی به غیر از عمل جراحی هیچ روش اصلاحی قطعی دیگر برای این مشکل وجود ندارد. بستن بست به پاها و استفاده از کفش های اصلاحی هم نتیجه قابل توجهی ندارند.

زانوی ضربدری، علل و درمان

زانوی ضربدری، علل و درمان

نحوه تشخیص زانوی ضربدری

میزان و شدت پای ضربدری توسط عکسبرداری مشخص می شود. در عکسبرداری از پاها استانداردهایی برای ناحیه درست پاها تعریف شده است که با عکسبرداری از پاها میزان و طول ضربدری پاها رامی توان تشخیص داد. هرچه شدت این مشکل بیشتر باشد زانو درد و درد پاها افزایش می یابد.

درمان زانوی ضربدری

روش های درمانی مانند انجام حرکات اصلاحی، لیزر درمانی، فیزیوتراپی و نهایتا عمل جراحی برای اصلاح زانوی ضربدری وجود دارد. که انتخاب روش درمانی به شدت و نوع مشکل زانوی فرد دارد.

درمان زانوی ضربدری کودکان

درمان روش های غیر جراحی برای کودکان موثرتر از بزرگسالان است، با توجه به این که این مشکل در کورکان به خاطر کمبود ویتامین دی و نرمی استخوان می باشد، می توان با تجویز داروهای مناسب شروع به درمان تراکم استخوان کودکان کرد، با این درمان می توانند از بیشتر شدن حالت ضربدری زانوی کودکان و شکستن اسنخوان های او پیشگیری کنند.

جراحی زانوی ضربدری

انتخاب این روش به تشخیص متخصص ارتوپدی انجام می گیرد، این روش زمانی اجرا می گردد که زانوی کودک با گذشت رشد کودک اصلاح نشده باشد، جراحی زانوی ضربدری چند نوع دارد که با توجه به شدت آن توسط متخصص ارتوپد انتخاب می شود.

جراحی هدایت شونده

در این روش جراح ارتوپد با قرار دادن یک صفحه فلزی در زانوی فرد سعی بر اصلاح رشدآن می کند. این روش فقط مناسب کودکان و نوجوانان در حال رشد مناسب است، این روش در اغلب موارد نتیجه رضایت بخشی را حاصل می کند. مدت زمان اصلاح زانو معمولا تا یکسال طول می کشد.

جراحی برش استخوان

دراین روش جراح برای اصلاح فرم استخوان پا می کوشد، و سعی می کند با برش استخوان مجددا به پای فرد فرم طبیعی دهد، تا فشار از روی زانوها برداشته شود، بعد از انجام این عمل، انجام فیزیوتراپی و مراقبت های ویژه بعد از عمل اهمیت بالایی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =