نکات بارداری

تمامی نکات بارداری

تشخیص با تست بارداری
در این تست با اندازه گیری میزان هورمون بارداری در ادرار تا 99 درصد می توان این موضوع را مشخص کرد که شخص باردار است یا خیر

تست بارداری چطور کار میکنند ؟
در تست بارداری می توان وجود هورمون خاص که مختص بارداری می باشد را در ادرار تشخیص دهد. کار این هورمون بدین گونه می باشد که توسط جفتک و تخمک ترشح می شود و اگر در ادرار شخص باشد نشان دهنده این می باشد که شخص باردار است.
این هورمون ها توسط سلول هایی که در آینده جفت را تشکیل داده و در جداره رحم جا می گیرند ترشح می شوند و در بانوانی که غیر باردار باشند وجود ندارد و پس از 8 روز از لقاح قابل تشخیص خواهد بود.
انواع زایمان :
زایمان طبیعی
زایمان سزارین

 

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی از شیوه های سنتی زایمان است که بسیاری از مادران آن را توسط متخصص زنان در شیراز تجربه کرده اند .
معمولا در آخرین ماه بارداری ، دهانه رحم نرم می شود. موقع زایمان انقباضات رحم زیاد میشود و این رحم منقبض شده ایجاد درد میکند ،بر اثر این درد وانقباضات جنین در لگن مادر جای می گیرد در نهایت نیز دهانه رحم کشیده و باز می شود و جنین به طرف پایین حرکت می کند تا سرش به سمت پایین کشیده شود.
در طول زمانی که مادر درد زایمان را تحمل میکند ،رحم چند با ر منقبض میشود ،با هر انقباض رحم، علامت هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می گردد. با آزاد شدن این هورمون، انقباضات شدت بیشتری می یابند.

مزیت زایمان طبیعی
رای همگان موضوع کاملا مشخصی است که زایمان طبیعی در شیراز از جهت مزیت و حفظ سلامت مادر ، بسیار بهتر از زایمان سزارین است. شاید به خاطر ترس از درد از زایمان طبیعی است که اکثر خانمهای باردار اعلام تمایل به زایمان سزارین دارند. اما با گذشت زمان و روش های نوین بارداری میتوان دردر زایمان طبیعی را کم کرد ، تا فرد مجبور نشود تن به تيغ سزارين و عوارض بيهوشي عمومي بسپارد.

پیشگیری از آمبولی ریه در بارداری
ترومبوآمبولی شایع ترین علت مستقیم مرگ مادران است ، مراقبت های جدید مامائی ، در سال های اخیر توانسته است ریسک مرگ و میر مادارن به علت خونریزی ، عفونت و فشارخون بالا را کاهش دهد اما میزان مرگ ومیر ناشی از ترومبوز همچنان ثابت باقی مانده است . در مطالعات به عمل آمده نشان داده شده است که در موارد آمبولی ریه مراقبت کافی برای پیشگیری از آمبولی ریه انجام نشده است . در واقع عدم محاسبه یاکم بودن محاسبه ریسک فاکتورها ، اشکال در تشخیص فاکتورها ، اشکال در تشخیص اهمیت ریسک فاکتورها و عدم شروع زود رس درمان پیشگیری یا دوز ناکافی دارو علت بروز موارد آمبولی می باشد .
از طرف دیگر ضد انعقادها در موارد بسیاری در زنان سنین باروی استفاده می شوند از جمله ترومبوآمبولیسم وریدی یا بعضی بیماری های قلبی ، بیشتر موارد ترومبوآمبولیسم نیز حین حاملگی رخ می دهد .در حالی که ضدانعقادها در بسیاری از شرایط در حاملگی مفید هستند ، استفاده از آنها حین حاملگی و زایمان باعث افزایش ریسک خونریزی و سایر عوارض جانبی در مادر و جنین می شود . بنابراین درمان با ضدانعقادها حین حاملگی و زایمان و پس از زایمان باید با دقت باشد . در مصرف ضدانعقادها باید دقت کافی صورت گیرد که مطابق با تغییرات فیزیولوژیک حاملگی و بادوز مناسب باشد

جلوگیری از زایمان زودرس
اگر چه حاملگی چند قلو در معرض زایمان زودرس است ولی تجویز پروژستون و انجام سرکلاژ در جلوگیری از زایمان زودرس در چند قلویی موثر نیست و حتی سرکلاژ سرویکس در دوقلویی می تواند شانس زایمان زودرس را بیشتر کند .
توکولینیک ها در جلوگیری از زایمان زود رس برای کسانی مصرف می شود که در عرض 48 ساعت تا 7 روز آینده زایمان می کنند و نیاز به فرصت برای تاثیر کورتیکواستروئیدها و یا اعزام به بیمارستان مجهز به NICU دارند .

ژایمان سزارین در شیراز

منبع: سایت دکتر شهناز پوربرفه ایی متخصص زنان در شیراز

برچسب گذاری توسط , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 16 =